Výlet na Karlštejn a za sněhem (20.01.2024)

První letošní výlet nás tradičně dovedl do přírody a do skal.

V pozvánce na akci v Levitiu bylo i místo, kam jdeme, ale dost členů chtělo jet někam za Prahu. Proč asi?

My jsme se vydali vlakem do Poličky a pak autobusem do Březin. Pak nás již čekala cesta do přírody. Nejprve jsme se podívali na Čtyři palice. Výstup na vrchol byl dost klouzavý, ale všichni ho zvládli, i když dolů většinou po zadku.

Další zastávkou byly Milovské perníčky, kam se na vrchol vydali už jen někteří. Dále nás modrá turistická trasa zavedla na Zkamenělý zámek. Po prohlédnutí jsme šli k cíli našeho výletu, a to na Karlštejn.

„Rokokový zámeček Karlštejn byl postaven okolo roku 1770. Stavba byla vybudována v pozdně barokním slohu, na místě kaple sv. Jiljí, která byla do zámečku zastavěna.

Jméno zámku Karlštejn nijak nesouvisí s proslulým hradem Karlštejnem u Berouna. Má původ v přeneseném pojmenování z nedalekého Zkamenělého zámku, kdysi označovaného jako Starý Karlštejn. Jeho skalisko nazýval tehdejší německý lesní personál „Kahlstein“, tedy holý kámen, což si zdejší obyvatelé převedli do pojmenování Karlštejn.“

V okolí zámečku bylo velké množství turitů, tak jsme si připadali, jako kdybychom byli u známějšího hradu.

Pak nás již čekala jen cesta do Pusté Kamenice, odkud jsme se dostali vlakem domů.

Akce se zúčastnilo 15 statečných členů oddílu a 2 vedoucí.

Vzhledem ke krásnému slunečnému počasí mohou ti, co nejeli litovat, že o hodně přišli. Tak příště nás doufám bude více.

V hitaci akce získala 1,47 bodů.

Fotky si můžete prohlédnout ZDE.

Trasa výletu je TADY.