Historie

Počátek našeho oddílu se klade do první poloviny 20. století. V roce 2019 jsme navštívili v muzeu výstavu ke 100 letům skautingu v našem městě a zde jsme zjistili, že náš oddíl byl na táboře již v roce 1926 u Potštejna. Takže má nejstarší historii z celého střediska. V průběhu této dlouhé doby, která byla poznamenána válkou, komunistickým režimem, se 3. chlapecký oddíl podílel na mnoha akcích, uspořádal desítky táborů, stovky výletů a jiných akcí. Po roce 1989 byl náš oddíl znovuobnoven a začal pracovat pod vedením br. Berušky. Ve Svojsíkově závodě v roce 1990 jsme postoupili do krajského kola. V únoru 1991 nás navždy opustil br. Břeťa Hampl, na jehož počest pořádáme každý rok v únoru Memoriál.

Jak jsme již uvedli, tak jsme od roku 1990 uspořádali 34 táborů. Byli jsme již na táboře u moře i pod tatranskými vrcholky. Všechny se nám vydařily, tedy až na ten v Tatenicích v roce 1997, který nám odnesla velká voda. Ve stejném roce nás opustil br. Evža Šimek, na jehož počest jsme pořádali soutěž „Okem Evži Šimka“. Během svého třicetiletého novodobého působení jsme se již dvakrát stěhovali do nové klubovny. Největší úspěch jsme měli v roce 2002 – postup do celostátního kola závodu vlčat a světlušek. Jediným aktivním členem, který začal chodit již v roce 1968, je br. Měkoň. V našem oddílu se již od roku 1990 odhadem vystřídalo přes 260 členů. Nejskalnější členové chodí již od roku 1990, jiní brzy zjistili, že to pro ně není to pravé a náš oddíl opustili. Po táboře v roce 2016 z našeho oddílu odešli 2 vedoucí se svými družinami, proto máme v současnosti pouze 3 družiny a celkem 38 členů. Více družin bez sehnání dalšího vedoucího nezvládneme vést, proto případnými nováčky pouze doplníme stávající družiny. Jak jistě víte, tak náš oddíl spolupracuje se skauty ze Svitu a Harcery z Olawy. Bohužel v posledních letech se kvůli koronaviru spolupráce trochu zabrzdila.